İzmir Ekonomi Open Münazara Turnuvası

Yıl:2019

1.Tur Konusu: Önbilgi: Arabuluculuk sistemi, tarafların içinde bulundukları uyuşmazlığı profesyonel tarafsız bir 3. kişi yardımı ile mahkemeye gitmeden kullanabilecekleri bir yöntemdir.

         HSK, Aile hukukunda arabuluculuk uygulaması dava açma ön şartı olarak zorunlu tutulmalıdır.

2.Tur Konusu: Hükümet; sevgilisinin kendisine verdiği değerin, kendisinin sevgilisine verdiği değerden çok daha fazla olduğu bir ilişkide olmayı bu durumun tam tersine tercih eder.

3.Tur Konusu: Hükümet; iyilerin yaşadıkları adaletsizliklerle kötülerin araçlarını kullanarak mücadele ettikleri dünyayı, iyi karakterlerini/duruşlarını koruyarak mücadele ettikleri dünyaya tercih eder.

4.Tur Konusu: HSK, ağır ceza gerektiren suça özendiren sanat eserleri yasaklanmalıdır. (kasten adam öldürme, uyuşturucu ticareti, cinsel istismar vb.)

5.Tur Konusu: Önbilgi: LGBT mahalleleri, yaşayanların büyük çoğunluğunun LGBT bireylerden oluştuğu, onlar için sosyal alanlar oluşturmuş, geçimlerini belli bir çerçevede geçindirebildikleri yaşam alanlarıdır. (San Fransisco’da Castro bölgesi, New York’ta Greenvillage bölgesi vb.) Günümüzde bu bölgelerin sayısı geçmişe göre daha azdır.

Hükümet, LGBT mahallelerinin azalışından pişmandır.

Çeyrek Final Konusu: Önbilgi: Kişilerarası vize programı, küçük işletmelerin veya bireylerin bir göçmeni çalıştırabilmek için vize verebilmesini kapsar. Bu program, işverenlerin asgari ücretin altında maaş teklif edebilmesine imkan tanırken, işverenlerin sadece ülkeye giriş sağlaması ya da yemek/barınak vermesi de mümkündür. Devlet hala güvenlik kontrolü yapmaktadır.

Hükümet, kişilerarası vize programını uygular.

Yarı Final Konusu: Cehalet perdesinin arkasından; Hükümet, doğmamayı seçerdi.

Final Konusu: HSK, uluslarını savaşa sokmak için yalan söyleyen liderler yargılanmalıdır.