İzmir Ekonomi Open Münazara Turnuvası

1.tur konusu:INFO: Haberci dokunulmazlığı, habercilerin habercilik kapsamında öne sürdükleri düşüncelerden, açıklamalardan ve bunları yayınladıkları eserlerden dolayı hukuki ve cezai sorumluluğunun bulunmaması anlamına gelir.

HSK haberci dokunulmazlığı yürürlüğe girmelidir.

2.tur konusu:Hükümet Donald Trump olarak Süleymani saldırısından pişmandır.

3.tur konusu:INFO 1: Çift Taraflı Yatırım Anlaşmaları ,dış yatırımcı bir devletin şirketlerinin yatırım yaptığı ülkedeki yatırım şartlarını belirleyen (vergi kolaylıkları, lisans ve işletme kolaylıkları, hükümete ait şirketlere ayrı muamele yapmama vb.) ve devletin uymadığında sorumluluğunun söz konusu olduğu bağlayıcı uluslararası anlaşmalardır.

INFO 2: ”Ulusal Menfaatler” maddesi bu anlaşmalara yaygın şekilde eklenen , tarafların ulusal menfaatlerini ilgilendiren durumlarda (ekonomik kriz ,ulusal güvenlik krizi vb.) anlaşma kaynaklı yükümlülüklerini durdurabileceklerine dair maddelerdir.

Hükümet Çift Taraflı Yatırım Anlaşmalarında ”Ulusal Menfaatler” maddelerinin yaygınlaşmasından pişmandır.

4.tur konusu:HSK sanatçıların sanat eserlerinden elde ettikleri gelirin belirli bir bölümü, yeni sanatçıları desteklemek için fon olarak dağıtılmalıdır.

5.tur konusu:HSK yurtdışı askeri operasyonlar için tezkere çıkarma yetkisi meclisten alınıp referandumla kullanılmak üzere halka verilmelidir.

Çeyrek Final Konusu:-

Yarı Final Konusu:Hükümet Türkiye’de dindar bir birey olarak siyasetle bir şekilde ilişkili, tarikat ve cemaatlerden (Nakşibendi Tarikatı, Süleymancılar vb.) birinde yer alır.

Final Konusu: Hükümet Greta Thunberg’in iklim değişikliğine karşı mücadelenin önemli bir simgesi haline gelmesinden pişmandır.